JUNIORTEXT


Čo by sa malo stať, aby sme sa začali zaujímať o európske voľby?

Máte hlas?

Predpokladaná odpoveď je áno, ale uvažovali ste o tom, aký cenný je?

Ako ľudia žijúci v demokratickom štáte, kde sa každý deň stretávame s toľkými výhodami, na ktoré zabúdame, že sú výhody a nie istota, sme si príliš navykli byť počutí a rešpektovaní. Za týmto tvrdením si budem oceľovo stáť. Demokracia je nežná, posilňujúca, no riskantná kvôli tomu, koľko toho ponúka ľudom. No na druhej strane je nebezpečná vďaka tomu, že si myslíme, že sloboda znamená ľahostajnosť a možnosť nerobiť nič pre zlepšenie nášho štátu. Z môjho pohľadu mladí ľudia nevolia nie preto, lebo sú príliš leniví, čo je častým mýtusom, oni sa totiž cítia nezastúpení, nevypočutí k mieram, kde veria, že na nich nezáleží a kampane politikov sú pre dôchodcov, čo vo väčšine prípadov je bohužiaľ pravda. Európske voľby sú úžasný spôsob, ako môžeme prispieť k lepšej Európe, tvarovať ju tak, ako chceme.

Prečo teda mladí ľudia prejavujú často pochabý záujem o voľby? Aby sme mohli vedieť riešenie, musíme poznať dôvod.

Urobila som si vlastný malý prieskum, kde som sa pýtala mojich spolužiakov, keby mohli či by išli voliť a dospelých ľudí som sa tiež pýtala, či plánujú ísť.

Odpovede ma celkom prekvapili, keďže skoro všetci moji rovesníci odpovedali, že majú záujem o politiku, ale cítia sa tak, že politika nemá záujem o nich, zato dospelí povedali, že už stratili nádej v politike a volia to, čo volia ostatní. Keď som sa pýtala ďalej, skončila som zarazená. Takmer 50% dospelých ani poriadne nevedeli, čo tieto voľby prinesú, načo slúžia alebo akí sú kandidáti, zatiaľ čo skoro 75% 14-15 ročných to vedeli a tvrdili, že by voliť išli. Obidve strany však mali jeden rovnaký problém – nevideli rozdiely. Všetci politici im pripadali nerozhodní o tom, pri čom vlastne stoja a ich sľuby im zneli všeobecné bez náklonnosti k čistému cieľu.

Teda ako riešenie uvádzam nech sa voličom pred rozhodnutím ponúkne test, kde by si vybrali, aké idey im najviac sedia, pre príklad či sú liberálni alebo konzervatívni, ako veľmi sa chcú zamerať na ekológiu a pod. Po vyhodnotení im vyhodí politika, ktorý najviac sedí tomu, čo by oni očakávali.

Spôsob, ako rozšíriť záujem o voľby pre mladých, by som povedala, že je preniesť informácie na internet, kde sa nachádza drvivá väčšina z nich, takmer určite aj vy. Takýmto spôsobom by sa mohli dozvedieť viac o tom, prečo Európa potrebuje zrovna ich názor a ako veľmi to môže ovplyvniť aj ich vlastné životy.

Ďalej by som zaviedla čo i len malú finančnú odmenu za prvé hlasovanie po dovŕšení veku, kedy sa môže voliť. Nemusí to byť veľká čiastka, pointou je zaviesť ten návyk , ísť voliť pre neistých čerstvo dospelých, aby mali ďalšiu motiváciu tam ísť. Hoci sa to môže zdať trochu ako kupovanie hlasov, nebude daný poplatok za to, že zvolia niekoho konkrétneho, ale skôr za to že voliť budú. Aj takýmto spôsobom by sa mohla prejaviť demokracia.

V závere by som skonštatovala, mladí ľudia majú zajem aj chuť voliť, len ich treba motivovať a lepšie ich zoznámiť s možnosťami voľby a ukázať im, že na ich hlase naozaj záleží.

Barbora Vangoríková, 9.B

Táto práca je prihlásená do súťaže Junior Internet https://www.juniorinternet.sk v kategórii JuniorTEXT

Vytvorte si webové stránky zdarma! Táto stránka bola vytvorená pomocou služby Webnode. Vytvorte si vlastný web zdarma ešte dnes! Vytvoriť stránky